Ćwicz pamięć

Wiele osób zastanawia się czemu tak jest, że pozornie błahe sprawy jak słowa piosenek, które lubimy zapamiętujemy a rzeczy w szkole czy na studiach nie jesteśmy w stanie. Taki stan wynika z połączenia tych rzeczy z naszym „ja”. Zapamiętujemy kwestie, które dotyczą nas, które są z nami w pewien sposób związane. Rzeczy związane z naszym hobby szybciej zapadają nam w pamięci niż teorie ekonomiczne wynika to z elementu emocjonalnego, który ułatwia nam ich zapamiętanie.

 

Zapamiętywanie rzeczy z dnia codziennego znacznie różni się od uczenia się w szkole. W pierwszym przypadku wykorzystujemy epizody z naszego życia. Uczymy się na własnych doświadczeniach czy to tych pozytywnych czy negatywnych. Natomiast w szkole za pomocą generalizacji i idei.

 

Ćwiczenie naszej pamięci powinniśmy odpowiednio dobrać do tego dlaczego chcemy ją zapamiętać i wieku w którym jesteśmy. Młodzi ludzie bardziej potrzebują nauki metod z zakresu generalizacji i idei, podczas gdy starsi muszą skupić się na epizodach.

 

Jak ćwiczyć? Najprostszą i najlepszą metodą jest po prostu czytanie. Poszerzanie swojej wiedzy i pobudzanie wyobraźni przynosi najlepsze skutki dla naszego mózgu i pamięci. Podczas czytania aktywujemy obie półkule mózg poprzez skupianie się na literach i wyobrażanie sobie danej sytuacji. Po przeczytaniu każdego materiału warto poświęcić chwilę na przypomnienie sobie najważniejszych punktów w tym co przed chwilą przeczytaliśmy. Taka selekcja najważniejszych informacji znacznie ułatwi nam zapamiętanie ich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *