Jastrzębska Spółka Węglowa

Liderem w produkcji węgla koksowego wysokiej jakości w Polsce jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Uznawana jest także za największą komercyjną grupę koksowni na terenie całej Unii Europejskiej.

Obszar, na którym wydobywany jest surowiec znajduje się na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Jastrzębska Spółka Węglowa zajmuje się produkcją i sprzedażą węgla kamiennego, w dużej części jest to węgiel koksowy oraz przeznaczony dla przemysłu energetycznego.

Historia firmy sięga roku 1993, kiedy to spółka została utworzona, a w jej skład weszło siedem przedsiębiorstw górniczych. Przez ponad 20 lat prężnie się rozwijała.

Statystyki z 2011 roku pokazują, że w kopalniach spółki wydobyto prawie 9 milionów węgla koksowego oraz prawie 4 miliony węgla przeznaczonego do sektora energetycznego. To sprawia, że firma jest największym producentem węgla w Polsce.

Ponadto Jastrzębska Spółka Węglowa wysyła ponad 45% wydobytego węgla na eksport do krajów Unii Europejskiej. Co ciekawe, Jastrzębska Spółka Węglowa należy do grupy największych pracodawców w naszym kraju.

Szacuje się, że daje miejsce pracy około trzydziestu tysiącom osób.