KGHM Polska Miedź

W sektorze przemysłu wydobywczego od lat prężnie działa spółka KGHM Polska Miedź. Jest obecnie zaliczana do grupy największych spółek Skarbu Państwa w Polsce.

Wywodzi się z Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, który powstał w latach 50-tych XX wieku. Spółka działa na terenie Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego.

Statystyki pokazują, że KGHM Polska Miedź jest wiodącym producentem miedzi i srebra nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Spółka opublikowała dane, z których wynika, że KGHM Polska Miedź jest w pierwszej dziesiątce wśród producentów miedzi elektrolitycznej na świecie oraz liderem w wytwarzaniu srebra.

W 2011 roku wydobyto aż 1260 ton srebra. Warto również nadmienić, że oprócz produkcji miedzi i srebra, spółka zajmuje się także wydobyciem złota, ołowiu oraz soli kamiennej, choć na znacznie mniejszą skalę.

W KGHM Polska Miedź zatrudnienie znajduje ponad 18 tysięcy wykwalifikowanych pracowników. Jednakże trzeba dodać, że liczba firm współpracujących jest tak duża, że można szacować, że dzięki działalności KGHM Polska Miedź pracę ma ponad sto tysięcy osób.