Kopalnia Węgla Kamiennego Chwałowice

Kopalnia Węgla Kamiennego Chwałowice znajduje się w Chwałowicach, które są jedną z dzielnic Rybnika. Kopalnia powstała w 1897 roku w wyniku połączenia kilku pól górniczych. Obecnie w kopalni wydobywa się ponad 10 tysięcy ton węgla na dobę.

Aktualnie Kopalnia Węgla Kamiennego Chwałowice posiada tylko jeden czynny poziom wydobywczy. Drugi jest dopiero w trakcie powstawania. Poziomy wentylacyjne są w kopalni umieszczone na głębokości ponad 300 metrów.

W najbliższej przyszłości planowana jest likwidacja jednego poziomu wentylacyjnego oraz zostawienie wyłącznie tego z głębokości 390 metrów. Kopalnia Węgla Kamiennego Chwałowice obejmuje aktualnie dwa obszary górnicze, których całkowita powierzchnia wynosi 40 kilometrów kwadratowych. Ponadto kopalnia ma w swoim użyciu sześć szybów, do których należą trzy szyby wdechowe zlokalizowane centralnie a także trzy szyby wentylacyjne.

Obecnie kopalnia zatrudnia ponad 3000 pracowników, jednak jej wydobycie nie jest opłacalne. Średnio przynosi straty ponad 12 zł na tonę wydobytego węgla.