Krzywa zapominania

Krzywa zapominania zwana także krzywą Ebbinghausa przedstawia zależność między procentem przechowywanych informacji a czasem ich przechowywania. Wskazuje ona dokładnie, że nawet godzinę po nauce jest wyraźny spadek ilości zapamiętanych informacji. Następnie proces ten ulega stopniowemu spowolnieniu. Ebbinghaus wykreślił ją na podstawie nauki zgłosek bezsensownych. Jednak można spokojnie ją odnieść do nauki normalnych treści.

 

Krzywa zapomnienia wskazuje dokładnie jak ważną rolę odgrywają powtórki. Przypominanie materiału, kiedy na krzywej zapominania spada ilość zapamiętanych informacji. Każda kolejna powtórka sprawia, że pozostaje w naszej pamięci większa ilość informacji przez dłuższy czas, aż w końcu wszystko zapamiętujemy na stałe. Ważne przy takiej nauce jest wykreślenie osobnej krzywej dla każdej jednostki materiału. Pozwoli to odpowiednio określić kiedy powinny nastąpić powtórki z tej jednostki. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są specjalistyczne programy, które za nas wykreślą krzywe zapomnienia i będą przypominać nam o powtórkach, które musimy zrobić. Taka nauka poprzez zapamiętanie materiału w odpowiednich odstępach czasu jest niezwykle skuteczna.

 

Redukowanie do minimum efektu przerwy pozwala na szybsze przyswojenie danego materiału. Przy odpowiedniej motywacji nauka słówek codziennie może zastąpić kursy języka angielskiego. Słówka są podstawą języka a gramatyki uczymy się intuicyjnie. Dlatego warto postawić na naukę słówek niż na kursy, gdzie przy dużej grupie czas, który jest nam poświęcany to koło 5 minut.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *