Mnemotechniki

Mnemotechniki to sposoby, które ułatwiają zapamiętywanie i przypominanie sobie różnych informacji. Mnemonistą może zostać każdy, wystarczy opanować odpowiednie techniki pamięciowe.

 

Sposoby uczenia się za pomocą technik pamięciowych często opierają się na aktywizacji obu półkul podczas zapamiętywania nowego materiału. Polega na łączeniu zapamiętywania cyfr i słów z kolorem i obrazami. Tworzenie takich obrazów skojarzeniowych daje o wiele lepsze rezultaty niż klasyczne uczenie się.

 

Tworzenie takich „żywych obrazów” ma swoje zasady. Muszą być one jak najbardziej kolorowe, barwne i musi się w nich jak najwięcej dziać: stała akcja. Dodatkowo warto przy tworzeniu takiego obrazu dodać elementy humorystyczne i absurdalność(przesadnie wielkie i małe rzeczy). Te techniki szczególnie ułatwiają zapamiętywanie, a taki stworzony przez nas obraz na dłużej pozostaje w naszej pamięci. Podobnie ma się sytuacja gdy umieścimy nas samych w „obrazie”, dochodzi wtedy sfera emocjonalna i nasz mózg zapamiętuje wszystko co z nami związane.

 

Stosowanie mnemotechniki jest polecane także dla dzieci. Taka nauka poprzez zabawę nie dość, że zwraca uwagę dzieciaków i usprawnia naukę. W ich przypadku warto stosować te techniki opierające się na tworzeniu obrazów do zapamiętania. A także szczególnie popularną i wykorzystywaną wręcz od zawsze metodą jest tworzenie rymowanek do zapamiętania. Pomimo nauki w formie zabawy warto pamiętać o powtórkach. Warto rozmieścić je w odpowiednich odstępach tak aby materiał był odpowiednio przyswajany. W przypadku nauki dzieci najważniejsze w tym wszystkim jest pozytywny emocje. W takiej atmosferze i przy użyciu wszystkich dzieci zapamiętają o wiele więcej materiału niż przy użyciu klasycznych metod.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close