Nasza pamięć

Powinniśmy ćwiczyć naszą pamięć przez całe nasze życie. Przez pierwsze okresy naszego życia mniej więcej do 16 roku życia nasza umysłowa sprawność stale rośnie. Szkoła pomimo swoich wad ciągle pozostaje doskonałym treningiem dla naszego mózgu. Ćwiczy on logiczne myślenie, koncentrację i zapamiętywanie. Każda nowe wiedza i umiejętności aktywują nasz mózg.

 

Następny okres to stabilizacja naszej sprawności, jest ona stale pobudzana jeśli kontynuujemy naukę dalej. Jednak kiedy kończy się nauką czy to na liceum czy na studiach zaprzestajemy uczyć się nowej wiedzy. Praca i dom sprawiają, że wpadamy w wir w którym wykorzystujemy nasz mózg mniej niż wcześniej. Przewidywalny rytm naszego dnia, tygodnia, miesiąca powoduje, że wpadamy w rutynę, która odbija się na sprawności umysłowej. Dodatkowo stres związany z pracą wpływa negatywnie na nasz mózg.

 

Jednak największy spadek aktywności naszego mózgu to czas kiedy przechodzimy na emeryturę. Czas leci szybko i w końcu dotrwaliśmy do emerytury. W końcu zasłużony czas na nasz odpoczynek. Tylko w tym przypadku ten odpoczynek sprawia, że pomimo odprężenia brakuje nam celów i motywacji. Stajemy się zbyt leniwi i pasywni by aktywować nasz mózg. A organ nie używany w pewnym stopniu zanika. Jeżeli nie będziemy zapewniać mu stałej dawki treningu to jego aktywność spadnie. Kłopoty z pamięcią, koncentracją czy też wysławianiem się to konsekwencję tego stanu. Musimy traktować nasz mózg jak mięsień. Dlatego trzeba trenować pamięć na każdym etapie naszego życia tak aby być w pełni aktywnym umysłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *