Pamięć długotrwała

Pamięć długotrwała to nieograniczony zbiór w którym przechowujemy informację przez całe życie. Przechowywane w niej są również tak zwane ślady pamięciowe. Zapamiętane odczucia zewnętrzne, które zmieniają układ i ułożenie sieci neuronowych.

 

Pamięć długotrwała dzieli się na 3 sektory: proceduralną, semantyczną i epizodyczną. Ta pierwsza dotyczy wyuczonych przez nas czynności. Natomiast ta druga skupia się na słowach i pojęciach oraz na ich znaczeniu. Epizodyczna to wszystkie sytuacje, w których braliśmy udział. Im lepiej zorganizowana przez nas nauka danego materiału, tak aby był powiązany z innymi informacjami tym łatwiej go zapamiętamy.

 

Trening pamięci długotrwałej przynosi efekty dopiero po jakimś czasie i ciężko zaobserwować. By dbać o ten rodzaj pamięci trzeba przede wszystkim unikać braku snu i bezsenności. Wysypianie się jest to bardzo ważny element wypoczynkowy dla naszego mózgu. Kolejną ważną kwestią jest nasza dieta. Powinna ona być bogata w żelazo, magnes i potas. Wpływają one niezwykle korzystnie na naszą pamięć. Dlatego zaopatrzmy się na przykład w czerwone mięso, orzechy czy czekoladę.

 

Sam trening pamięci długotrwałej odbywa się na systematycznym procesie zapamiętywania jednej rzeczy dziennie. Takie zapamiętywanie jednej rzeczy codziennie niezwykle korzystnie wpływa na naszą pamięć. Codziennie nowa rzecz a powtarzamy sobie te zapamiętane wczoraj. Mogą to być rzeczy związane z naszym dniem codziennym: tekst piosenki czy też numer telefonu. Ale również w ten sposób możemy uczyć się słówek z jakiegoś języka. Odpowiednie programy będą pilnować nasz progres w nauce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *