Praktyczne przyrządy do obróbki glazury

www.pik.legnica.pl

Obróbka płytek ceramicznych wymaga stosowania odpowiednich narzędzi tnących. Zwykle są to wysoko wyspecjalizowane urządzenia ręczne, które ułatwiają, usprawniają i przyspieszają pracę, a jednocześnie dbają o jej jakość. Jednak obok nich istnieją znakomite elektronarzędzia do glazury, które warto mieć w swoim warsztacie. Jeśli jednak brak jakichś narzędzi to można wykonać je poprzez elektrodrążenie.

Do pracy z płytkami potrzebne są dwa rodzaje elektronarzędzi: narzędzia do cięcia oraz przyrządy do wiercenia. Choć najczęściej do cięcia glazury wykorzystuje się przecinarkę, znaną też szeroko pod nazwą gilotyna do glazury, bardzo dobrym sprzętem okazują się być specjalistyczne piły do glazury, bądź pilarki tarczowe. Piła wyposażona jest w specjalny cienki wolframowy brzeszczot, a używa się jej przede wszystkim do cięcia płytek z zaokrąglonymi liniami.

Elementem tnącym wykorzystywanym w tego rodzaju sprzęcie jest tarcza, którą napędza specjalny silnik elektryczny. Do wiercenia chętnie wykorzystywane są elektryczne otwornice do płytek. Służą one do cięcia otworów o równej średnicy.

Takie narzędzie posiada specjalną końcówkę tnącą..