Stan naszej pamięci

Przy dbaniu o naszą pamięć poza aktywnym treningiem i utrzymywaniem jej aktywności na odpowiednim poziomie musimy zadbać również o unikanie pewnych kwestii. Tak jak sportowiec powinien unikać alkoholu, papierosów itp. tak też nasza pamięć ma swoich „wrogów”.

 

Niedobór snu i zmęczenie jakie wywołuje mają negatywny wpływ na naszą pamięć. Jak jesteśmy niewyspani nie mamy sił na uczenie się i zapamiętywanie nowych rzeczy i w mniejszym stopniu pobudzamy nasz mózg. Podobnie sytuacja wygląda ze stresem. Towarzyszy on nam codziennie i często jest źródłem złego samopoczucia i obniża naszą aktywność. Wrogiem pamięci jest także złe nawyki żywieniowe, niedobór odpowiednich pokarmów ma negatywny wpływ na nasz organizm.

 

Kolejnymi negatywnymi rzeczami, których powinniśmy unikać jest np. brak aktywności fizycznej. Dobry stan pamięci nie wymaga od nas jedynie wzmożonej aktywności umysłowej ale także aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie. Ruch na świeżym powietrzu obniża odczuwany stres a także wpływa pozytywnie na zdolności koncentracyjne i do zapamiętywania.

 

Przy nauce szczególną rolę pełnią powtórki. Jeśli odpuścimy sobie powtarzanie materiału to tak naprawdę możemy w ogóle nie opanować danego materiału. Jak największa ilość powtórzeń danego tematu coraz głębiej zapisuje go w naszej pamięci. Ostatnim wrogiem a być może największym naszej pamięci są używki. Alkohol czy papierosy mają zdecydowanie negatywny wpływ na nasz organizm. Dlatego warto ograniczyć je do minimum by zadbać o naszą pamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *