Wiertła i ich rodzaje oraz przydatne do wiercenia gadżety

Każda wiertarka do prawidłowego i długiego poprawnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego osprzętu. A jest nim stosownie dobrane wiertło.

Z uwagi na różnice jakie występują pomiędzy poszczególnymi modelami, omówimy najważniejsze ich rodzaje. Wiertła podzielić możemy na trzy główne typy, które zróżnicowane są względem materiału do jakiego zostały przeznaczone.

Są to mianowicie wiertła do drewna, metalu oraz betonu. Najważniejsze modele to: – wiertła HSS typu W ze stali szybkotnącej przeznaczone do miękkich materiałów typu drewno, aluminium, czy tworzywa sztuczne – wiertła HSS typu N lub H – do stali oraz innych twardych materiałów.

Wiertła do kamienia oraz betonu pokrywane są specjalnym materiałem – spiekanym węglikiem. Ze względu na kształty końcówek, wiertła dzielimy na: – A – do metalu – B – do betonu – C – do drewna Poza wiertłami, ważnym wyposażeniem są rozmaite dodatki typu ogranicznik głębokości wiercenia, czy stojak wiertarski.

Ogranicznik służy ustawieniu głębokości na jaką mamy zamiar wywiercić otwór, co ważne jest zwłaszcza w przypadku wiercenia w cienkich materiałach, by nie przewiercić ich na wylot. Stojak wiertarski z kolei przydatny jest do wykonania precyzyjnego wiercenia, tak by wiertło nie ześlizgnęło się.

.