Wyobraźnia a pamięć

www.klubdutkiewicza.pl

„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”. Słowa te zostały wypowiedziane przez Alberta Einsteina i ciężko nie przyznać mu racji. Wyobraźnia jest niezwykłym narzędziem w naszych rękach a raczej mózgach. Możemy dzięki niej dowolnie zmieniać i tworzyć nowe rzeczy.

 

Poświęcenie większej uwagi nad naszą wyobraźnią i większe jej wykorzystywanie korzystnie wpływa na całe nasze życie. Bo wyobraźnia usprawnia nasz proces myślowy. Dzięki niej jesteśmy bardziej kreatywni. „Pomysły same wyskakują nam z głowy”. Również codzienna praca wykonywana jest przez nas szybciej i lepiej. To wszystko zalety naszej dobrze rozwiniętej wyobraźni. Jednak szczególne pole do popisu dla niej to zapamiętywanie nowych rzeczy.

 

Nasza pamięć jest wielkim nośnikiem danych dlatego warto zadbać o to by w pełni ją wykorzystywać. Skojarzenia to dobra metoda by wykorzystać naszą wyobraźnię i zapamiętać daną rzecz. Każdy może mieć inne skojarzenia na dany temat i tylko od nas zależy co z czym powiążemy. Takie łączenie w związki skojarzeniowe rzeczy ułatwia nam ich zapamiętywanie. Skojarzenie danej rzeczy z nami samymi szczególnie ułatwia, gdyż dochodzi wtedy sfera emocjonalna. Informację powiązane z nami są o wiele łatwiej zapamiętywane.

 

Wykorzystywanie skojarzeń do zapamiętywania nie zaśmieca naszej pamięci. Tworzenie obrazów skojarzeniowych by zapamiętać daną lokalizację nie zużywa miejsca na „nośniku danych”. Jeżeli mamy kolegę Leszka, który mieszka pod numerem 1 na ulicy Królewskiej łatwo skojarzyć te dane z Leszkiem I – królem Polski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *